SIDS czyli zespół nagłej śmierci niemowlęcia

SIDS czyli zespół nagłej śmierci niemowlęcia spędza san z oczu wielu rodzicom. Dowiedź się więcej, aby zmniejszyć swój strach o dziecko.
Zespół nagłej śmierci niemowlęcia ma miejsce najczęściej pomiędzy drugim a trzecim miesiącem, ale może wystąpić do końca pierwszego roku życia niemowlęcia. SIDS jest definiowany jako śmierć niemowlęcia, której medycyna nie potrafi wyjaśnić. Szczególnie zagrożone są nim dzieci z niską masą urodzeniową (w tym wcześniaki) oraz gdy ciąża była powikłana z powodu choroby matki. Ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowlęcia łatwo zminimalizować przestrzegając kilku zasad.

Po pierwsze nie układaj niemowlęcia do snu na brzuchu. Oczywiście leżenie na brzuszku jest bardzo korzystne dla dziecka, ale można je układać w tej pozycji tylko w czasie jego czuwania. Nie powinieneś zostawiać niemowlęcia w tej pozycji bez opieki.

Po drugie jeśli palisz, to natychmiast rzuć. Nie pozwalaj też innym palić przy dziecku. Musisz również wiedzieć, że substancje znajdujące się w dymie z papierosa osadzają się na materiałach i gdy przytulasz dziecko wdycha ono szkodliwe substancje znajdujące się na Twoim ubraniu. Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć jak ważne jest niepalenie w czasie ciąży?

Po trzecie zadbaj o komfort niemowlęcia w czasie snu. W sypialni nie może być ani zbyt zimno ani zbyt gorąco. Idealna temperatura to 18-21 stopni. W zimę staraj się nawilżać powietrze (np. kładąc mokre ręczniki na kaloryferach). Zadbaj też o to, aby niemowlę nie było zbyt ciepło ubrane i przykryte podczas snu. Dużą powierzchnię wymiany ciepła stanowi główka, dlatego uważaj, aby nie była ona przykryta czymś ciepłym. Dobrze by było aby łóżeczko dziecka nie stało blisko kaloryferów i okna.

Ważnym czynnikiem chroniącym dziecko przed zespołem nagłej śmierci jest karmienie piersią. Zmniejsza ono ryzyko wystąpienia chorób u niemowlęcia. Karmienie piersią zmusza również niemowlę do częstszych pobudek w nocy, co lekarze uznają za mechanizm chroniący przed SIDS.
Podczas badań nad SIDS zauważono związek występujący pomiędzy spaniem na używanych lub zbyt miękkich materacach. W związku z tym powinieneś kupić nowy materacyk zarówno do łóżeczka jak i do wózka dziecka.

Obecnie istnieje około 80 teorii naukowych dotyczących mechanizmu powstawania SIDS. Pocieszający jest jednak fakt, że zespół nagłej śmierci niemowlęcia występuje bardzo rzadko. Najniższy procent dzieci (1 na 10 000) umiera w Japonii i Holandii, a maksimum (8 na 10 000) odnotowano w Nowej Zelandii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *