Mamo pracuj jeśli chcesz

Dwie przyjaciółki postanowiły stworzyć serwis dla mam poszukujących pracy pozwalającej łączyć życie rodzinne z obowiązkami zawodowymi. ”Chciałybyśmy, aby mamy miały wybór” mówi w rozmowie z dzieciennikiem.pl współzałożycielka Mamo Pracuj.

Dzieciennik.pl: Wśród ogromnej liczby portali o dzieciach brakowało witryny zawierającej porady dotyczące rynku pracy dla mam. Co było inspiracją do stworzenia mamopracuj.pl?

Agnieszka Kaczanowska: Naszą inspiracją była potrzeba i wiara w to, że nie jesteśmy jedynymi mamami na świecie, które chcą pracować ale także mieć czas na spędzanie czasu z dziećmi, na spacery itd. Z Joanną (współwłaścicielką Mamo Pracuj) znamy się i przyjaźnimy wiele lat, jednak
nasze drogi zawodowe do tej pory się nie spotkały. Stało się to dopiero wtedy, kiedy zostałyśmy po raz drugi mamami. Od czasu urodzenia pierwszej córki pracuję jako telepracownik, także na część etatu. Pozwala mi to lepiej łączyć życie rodzinne i zawodowe. Po urodzeniu drugiej córeczki wróciłam do pracy po 6 miesiącach.

Podczas jednego ze spotkań z Joanną zaczęłyśmy się zastanawiać czy na rynku można znaleźć oferty telepracy? Wydają się one być idealnym rozwiązaniem dla wielu młodych mam. Wówczas przyszedł nam do głowy pomysł stworzenia serwisu internetowego… Znalazłyśmy takie serwisy zagraniczne, które nam bardzo przypadły do gustu i się zaczęło…

Dzieciennik.pl: Jakie są cele mamopracuj.pl?

Agnieszka Kaczanowska: Zapisałyśmy sobie to mniej więcej tak: serwis powstał po to, aby każda ama, która chce pracować, znalazła dla siebie najlepsze miejsce pracy. Każda z nas ma inne otrzeby, czego innego poszukuje, posiadamy różne umiejętności i możliwości. Inne rzeczy będą dla
nas najważniejsze w pracy i w życiu rodzinnym. Chciałybyśmy, aby mamy miały wybór.

Kolejnym ważnym celem jest promowanie mam jako efektywnych, odpowiedzialnych i lojalnych racowników, którzy przy otwartości i zrozumieniu pracodawcy dla obowiązków rodzinnych będą się ngażować w swoją pracę i cenić stabilność z nią związaną.

Dzieciennik.pl: Nawet w dużym mieście trudno jest znaleźć pracę na część etatu bądź z możliwością wkonywania jej zdalnie. Co mogą Panie poradzić rodzicom szukającym takiej pracy?

Agnieszka Kaczanowska: Oczywiście zapraszam do lektury naszych artykułów i przeszukanie naszego działu ogłoszeń o pracę! Bo na to pytanie nie ma łatwej odpowiedzi, o tym wszystkim jest nasz serwis. Mogę natomiast poradzić wszystkim mamom, aby zaczęły myśleć o sobie jako dobrych,
odpowiedzialnych i lojalnych pracownikach, a posiadanie dziecka uznały za zaletę a nie przeszkodę.

Dzieciennik.pl: Na stronach serwisu Mamo Pracuj możemy znaleźć informacje o pracodawcach przyjaznych mamom. Jak w tej chwili z Pani perspektywy wygląda sytuacja pracujących matek? Czy dużo jest firm nie dbających o ich interesy? Czy często zdarzają się sytuacje, w których łamane są prawa pracujących rodziców?

Agnieszka Kaczanowska: Niestety nie jest dobrze. Przyjaznych pracodawców nie ma aż tak wielu, chociaż to się zmienia na lepsze z każdym rokiem. Pracodawcy, oczywiście generalizując, raczej nie są przychylni zwolnieniom lekarskim na chore dzieci albo wcześniejszemu wychodzeniu z pracy, żeby zdążyć po dzieci do przedszkola etc. Tyle że ktoś to musi zrobić. Ktoś powie, że może to być mama ale może być też tata. Praktyka pokazuje, że częściej to na kobietę patrzy się krzywo gdy chce kończyć pracę przed 16:00, aby móc odebrać dzieci. Problem można rozwiązać całkiem prosto – wystarczy, że dwie pierwsze godziny pracy są elastyczne. Przykładowo w firmie Electrolux można zacząć pracę
pomiędzy 7:00 a 9:00. W ten sposób tak można ułożyć sobie czas pracy, aby wyjść o 15:30…

Marzy mi się taki dzień, kiedy pracodawcy będą patrzeć przychylnie na mamy. Skoro ktoś jest mamą, czy też po prostu rodzicem to znaczy że jest odpowiedzialny, dobrze zorganizowany i zależy mu na pracy. W ten sposób traktuje się rodziców w Szwecji.

Dzieciennik.pl: Kodeks pracy daje rodzicom wiele dodatkowych uprawnień. Często pracownicy nie zdają sobie z nich sprawy i przez to nie mogą ich egzekwować. W ramach portalu powstała zakładka “zdaniem prawnika”. W jaki sposób będą wybierane tematy omawiane na tej stronie? Czy
możemy liczyć na omówienie w niej wszystkich praw pracowników wynikających z Kodeksu Pracy?

Agnieszka Kaczanowska: Jak najbardziej. Będziemy poruszać różne tematy ważne z punktu widzenia pracowników, ale też i pracodawców jak np. zasady dotyczące telepracy czy też pracy na zmiany w przypadku matek wracających po urlopach macierzyńskich. Czytelniczki i Czytelnicy serwisu mają na to duży wpływ, gdyż mogą zadać pytanie współpracującej z nami Pan Adwokat, która udzieli wyczerpującej odpowiedzi.

Dzieciennik.pl: Z mojego doświadczenia wynika, że wiele mam nie może znaleźć pracy na część etatu i marzy o otwarciu własnej działalności. Często mają pomysł, ale nie posiadają funduszy potrzebnych na start. Istnieje wiele sposobów pozyskania dotacji na rozpoczęcie działalności. Czy planują Panie mówić o nich na swoich stronach?

Agnieszka Kaczanowska: Z myślą o tych mamach powstał dział „własna firma”. Piszemy o tym co zrobić aby założyć własną firmę, od czego zacząć, jak ją zarejestrować etc. Będzie także o dotacjach. W dziale „Mama dobrze poinformowana” piszemy o szkoleniach i programach wsparcia dla mam chcących założyć własną działalność.

Przygotowujemy nowe funkcjonalności serwisu i nowe działy. Rozbudowujemy dział ogłoszeń, dlatego warto do nas zaglądać i koniecznie zaprenumerować nasz Newsletter oraz dołączyć do naszych przyjaciół na Facebooku! Zapraszamy także wszystkie mamy do wzięcia udziału w naszym konkursie „Mamo pracuj nad CV”

Dzieciennik.pl: Dziękuję za rozmowę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *