Domowe sposoby na biegunkę

Opublikowany Autor MamaDodaj komentarz

Prawie każde dziecko ją miało albo będzie miało. Malcowi można pomóc domowymi sposobami.

Biegunka zdarza się dzieciom dosyć często, szczególnie tym, które chodzą do żłobków i przedszkoli. Najczęściej odpowiada za nią zarażenie rotawirusem. Pomimo coraz większego rozpowszechnienia szczepionek na rotawirusy nie ma pewności, że zaszczepione dziecko nie zachoruje na jedną z odmian wirusa.

Największy problem z małym pacjentem polega na tym, że nie przyjmuje tłumaczeń rodziców, że lekarstwo trzeba wziąć. Naprawdę trudno jest zmusić malca do przyjęcia czegoś, czego nie chce. Leki dostępne w aptece są często obrzydliwe w smaku i nawet dorosłemu ciężko jest je przełknąć. Nie znaczy to, że nie należy dawać dziecku leków przepisanych przez lekarza. Warto jedynie wspomóc się domowymi sposobami walki z biegunką.

Po pierwsze i najważniejsze dziecko m u s i  pić. W przeciwnym razie bardzo szybko się odwodni i prawdopodobnie trafi do szpitala. Niech pije wszystko co lubi: mleko, napoje gazowane, wodę, cokolwiek, byleby piło! Unikajmy raczej soków z surowych owoców i warzyw, bo nie służą one podczas nieżytów żołądka. Starajmy się dawać malcowi po jednej łyżeczce picia co chwilę. Mniejsze ilości podawane dosyć często zwiększają prawdopodobieństwo, że coś zostanie w żołądku.

Najbardziej znanym domowym sposobem na biegunkę jest napar z suszonych jagód. Warunkiem skuteczności jest dobra jakoś jagód pochodzących z niepryskanych lasów.

Drugim popularnym środkiem zaradczym jest podawanie dziecku  Coca-Coli. Zawiera ona pektynę, naturalny enzym żołądkowy. Gazowane napoje mogą powodować u dzieci wzdęcia i ból brzucha, dlatego trzeba wcześniej Colę odgazować.

Podczas sensacji żołądkowych i przez kilka dni po ich ustąpieniu warto podawać dzieciom probiotyki i prebiotyki. Niektóre z nich są przeznaczone do stosowania podczas nieżytów żołądka.

Jeśli powyższe sposoby nie pomogą, a maluch nie chce pić lub pomimo picia zdradza pierwsze oznaki odwodnienia nie ma na co czekać. Trzeba się jak najszybciej skontaktować z lekarzem, a w przypadku odwodnienia wezwać pogotowie lub samemu zawieźć dziecko do lekarza.

[dzieciennik_plugin_related_posts columns="4" post_type="post" posts_per_page="4" post_thumbnail_size="medium" view="grid" ]

Dodaj komentarz