Alergia a nietolerancja pokarmowa u niemowlaka

Opublikowany Autor MamaDodaj komentarz

Przyzwyczailiśmy się do twierdzenia, że niepożądane reakcje na niektóre produkty są wynikiem alergii. Tymczasem mogą być one wynikiem nietolerancji pokarmowej. Jaka jest różnica pomiędzy tymi pojęciami?

Czym jest alergia?

O alergii możemy mówić wówczas, kiedy układ immunologiczny człowieka reaguje na dany składnik, w wyniku czego organizm wytwarza przeciwciała. To one wyzwalają substancje chemiczne (m.in. histaminę i kininę) odpowiedzialne za objawy alergii: swędzenie skóry, kaszel, duszności,katar itd.

Czym jest nietolerancja pokarmowa?

Nietolerancja pokarmowa różni się od alergii tym, że nie uruchamia wytwarzania przeciwciał. Powoduje jedynie określone reakcje metaboliczne. W wyniku nietolerancji organizm odczuwa podobne objawy jak w przypadku alergii, ale są one wynikiem braku możliwości strawienia bądź wchłonięcia określonego produktu. Może to być spowodowane brakiem odpowiednich enzymów ( np. trawiących gluten lub laktozę) albo niedojrzałością układów enzymatycznych.

Alergia a nietolerancja pokarmowa

Jeżeli podejrzewasz u swojego dziecka alergię lub nietolerancję pokarmową powinieneś skontaktować się z pediatrą, który zapewne da skierowanie do alergologa. Przed wizytą u alergologa dobrze się przygotuj. Najlepiej jeśli przez dwa tygodnie będziesz szczegółowo zapisywać, co dziecko jadło i jakie niepożądane objawy zaobserwowałeś. Ta wiedza powinna pomóc zmniejszyć ilość niezbędnych testów.

[dzieciennik_plugin_related_posts columns="4" post_type="post" posts_per_page="4" post_thumbnail_size="medium" view="grid" ]

Dodaj komentarz